Home

Wiwen Nilsson, ring guld

Wiwen Nilsson, ring, 18 k guld, bergkristall Utrop: 7 000-8 000 SEK 623-712 € Klubbat 7 500 SEK Droit de suite. Nybrogatan 32, Stockholm. Skapa pdf för utskrift. Kategori: Smycken. 24 nov, 2020 Dela:. WIWEN NILSSON, Ring 18K guld med 1 odlad pärla, Lund 1947, originaletui. Slitage. Repa. Nagg WIWEN NILSSON, RING, guld 18K med en odlad pärla. Lund 1954. Totalvikt 6,4 g. Storlek 17,5/54,5. odlad pärla ca 8,5 mm. Åldersrelaterat slitage 1588425. WIWEN NILSSON. Ring, 18 K guld med onyx, Lund 1932. Beskrivning. Signerad WN, innerdiameter 17,4 mm, infattningen 21 x 11,3 m

1 968 EUR. Visa alla 18 bud. Detta föremål är särskilt utvalt av våra antikexperter. Särskilt utvalt. 63. WIWEN NILSSON - RING. Beskrivning. En rund fasettslipad bergkristall med patentfattning av 18k guld, stämpelsignerad, Lund 1960, storlek 17 1/4, vikt 14,9 gram. Konditionsrapport Utvalt av våra antikexperter. 65. WIWEN NILSSON - RING MED PÄRLA. Beskrivning. Skena av 18k vitt guld med odlad pärla med diameter 7,5 mm i hexagonal fattning. Stämpelsignerad Wiwen Nilsson, Lund 1972. Storlek 17 3/4, vikt 5,3 gram. Visa hela texten 644 EUR. Visa alla 13 bud. WIWEN NILSSON, RING. Beskrivning. 18k guld med rund fasettslipad vit spinell i kistinfattning med trappformationer på sidorna. Stämpelsignerad, Lund 1945, vikt 6,1 gram, etui. Storlek 18. Visa hela texten. Konditionsrapport Wiwen Nilsson (1897-1974) Wiwen Nilsson. (1897-1974) Wiwen Nilsson var en svensk formgivare född i Köpenhamn. Han studerade vid faderns verkstad, samt i Tyskland, Danmark och Frankrike. Nilsson är främst känd för sina föremål skapade i silver med geometrisk, stilren och stram form. Nilsson debuterade vid Göteborgsutställningen 1923 6615 ring m bergkristall, wiwen nilsson lund 1944 Mkt elegant m felfri Bergkristall (0,7x1,2 cm) i klassisk Wiwenfattning, ringmått (innerdiameter) 16 mm TOPPSKICK, LÅGT PRIS Lägg i varukor

240. Wiwen Nilsson, ring, 18 k guld, bergkristal

  1. Wiwen Nilsson, ring, 18 k guld, månsten Utrop: 7 000-8 000 SEK 623-712 € Klubbat 9 000 SEK Droit de suite. Nybrogatan 32, Stockholm. Skapa pdf för utskrift. Kategori: Smycken. 24 nov, 2020 Dela:.
  2. WIWEN NILSSON - RING. Köp tryggt och enkelt från lokala auktionshus. 1 256 000 sålda föremål. Säkra betalningar. Trygga transporter. Läs mer om oss. 71. WIWEN NILSSON - RING. Bilder. 71. WIWEN NILSSON - RING. Beskrivning. Bysantinsk modell. 18k guld och odlad pärla. Stämpelsignerad, Lund 1950. Vikt 5,9 gram, storlek 17 1/2.
  3. WIWEN NILSSON RING 18K guld m månsten, Lund 1967. Total vikt 7,3 g. Storlek 15,5/48,5. Slitage. Repor. Nagg. Stenen något lös i sin fattning
  4. Stockholms Auktionsverk Online 291934. WIWEN NILSSON, ring, 18 k guld, Lund 1973, trappslipade görna turmaliner, ringsstorlek ca 17 mm, totalvikt ca 3,
  5. Wiwen Nilsson (Sverige, 1897-1974) ring, 18K guld med fasettslipad bergkristall, Lund 1962. Ring stl ca 17,5/55, vikt ca 7 g. Följerätt: Ja. Utropspris: 12 000 - 15 000 SEK. 1 131 - 1 414 EUR. Klubbat pris: 18 000 SEK. Logga in för att lägga ditt bu

WIWEN NILSSON, Ring 18K guld med 1 odlad pärla, Lund 1947

WIWEN NILSSON, ring, 18 k guld, Lund 1938, smaragdslipad citrin med trappstegsfattning, ringstorlek ca 17,7 mm, vikt ca 6,8 g. Lägg märke till att det inte är evig äkthetsgaranti på varor köpta på Stockholms Auktionsverk Online. Dessutom gäller andra köpvillkor vid budgivning på varor på auktion på Stockholms Auktionsverk Sparad från auktionsverket.se. 242. Wiwen Nilsson, ring guld turmali Wiwen Nilssons clean and considered jewelry has earned him a worldwide reputation as one of most important figures in Swedish design. Influenced by cubism and other twentieth century art movements, he created the first jewelry in Sweden to be composed of geometric shapes with minimalist design. H 2012-apr-17 - rödguld med en fasettslipad akvamarin. Ring str ca 16,25 Stockholms Auktionsverk Online 831587. WIWEN NILSSON, vigselringar, 2 st, 18 k guld, ringstorlek 17 mm, vikt 4,

WIWEN NILSSON, RING, guld 18K med en odlad pärla

WIWEN NILSSON. Ring, 18 K guld med onyx, Lund 1932 ..

  1. WIWEN NILSSON, armring, 18 k guld, mittdekor av 6 trappslipade bergkristaller, Lund 1943, innerdiameter 5,7x4,3 cm, vikt ca 32,5 g. Lägg märke till att det inte är evig äkthetsgaranti på varor köpta på Stockholms Auktionsverk Online. Dessutom gäller andra köpvillkor vid budgivning på varor på auktion på Stockholms Auktionsverk
  2. WIWEN NILSSON, ring, Lund 1950, sterling. - Bukowskis. Fasettslipad bergkristall i trappstegsformad fattning. Ring stl 16,25/51. Sparad av a k. 26. Lund Stockholm Skandinavisk Art Deco Glittrande Glädje
  3. Stockholms Auktionsverk Online 718796. WIWEN NILSSON, collier, 18 k guld, Lund 1943, rektangulär trappslipad bergkristall, höjd inkl. öglor 3 cm, kedja med stavar och ringar, längd 55 cm, total vik
  4. Auktionsnummer 79: WIWEN NILSSON, ring, silver, bergkristall, (skadad), stl 16,5 mm, vikt 8,4 g, stämplad AN 1946. (d) Utropspris: 1 700 krono
  5. Wiwen Nilsson (ursprungligen Karl Edvin Nilsson), född 19 maj 1897 i Köpenhamn, död 1974, silversmed, hovjuvelerare. Armband, ej Wiwen Nilsson, beställningsarbete, i liknande utförande som ovan stämplat: SBH (GULD-& SILVERSMEDJAN SVEN BÖRJE H, LUND) , L9 (1961), Sterling samt Kattfot. Längd ca 22 cm. (2
  6. Din sökning efter konst, design, antikviteter och samlarföremål börjar hä

WIWEN NILSSON - RING

WIWEN NILSSON - RING MED PÄRLA

vardera med en tyngd av tio gram i 18 karats guld, tillverkas av tradition hos Claes Paulsson, 45, självlärd guldsmed och lärling till Roy Fransen som i sin tur var anställd hos Wiwen Nilsson 2017-jan-22 - Guldarmband på Tradera Köp & sälj begagnat & oanvänt på Tradera - enkelt & hållbar Guld går alltid. Guld går alltid att sälja, berättar Sara Berglund, Bland upattade formgivare finns Wiwen Nilsson, Tapio Wirkkala, - Om man köper en ring med en 0,40 carats diamant som är av god kvallite i butik så kostar det 40 000 kronor Wiwen Nilsson 18K! Armband och halsband stav och ring. Närproducerad lyx från Lund. - - - - #zimmerdahlantiques #lundcity #scandinaviantimelessdesign # #wiwennilsson #18kgold #18k..

WIWEN NILSSON - RING

WIWEN NILSSON, RING

Guld. Klockor. Konst. Konstglas och porslin. 5mm, 4 berlocker varav fyrklövern är signerad av Wiwen Nilsson samt personlig datumgravyr, (sjöhästen i 14K), odlad pärla med skav/slitage, 18K Vikt: 15,4 g . 7 900 kr Smycken; armband Malmö Triangeln. Varunummer: SE4.R483268. Ring, Ø14¾, diamanter 13 x ca 0,0,1ct, 8/8-slipade. Smycke med kedja från Iran, Persepolis Giftassmycke i 18 k guld. Original. 1500 kr Ring 18 k Kameliadamen 800 kr Original Dalaring 18 k 800 Original Kedja 18 k 200 kr Original 2500 kr för alltsammans prutat o klart Kärleken tog slut, nu säljer jag smyckena.//OBS Smyckena är blanka o vackra- foto ej bra

Wiwen Nilsson was one of the most celebrated Swedish silversmiths of the 20th century, known for his use of geometric lines and brushed silver. View Wiwen Nilsson's artworks on artnet. Learn about the artist and find an in-depth biography, exhibitions, original artworks, the latest news, and sold auction prices Få dina föremål värderade online - enkelt, kostnadsfritt och förutsättningslöst - av Sveriges ledande experter. Få svar direkt på mailen COLLIER, silver av WIWEN NILSSON, Lund 1946, längd 41 cm. Leverans skickas med posten inom 5 vardagar från att betalning inkommit på vårt konto eller hämtas i vår butik på Nybrogatan 26 i Stockholm. Fraktavgift kan tillkomma vid utlandsförsändelser. Vi erbjuder bytesrätt inom 5 dagar från att varan mottagits, köparen betalar själv för eventuella extra fraktkostnader 2013-dec-03 - Ring- och stavkedja. Längd 19,5 cm, stavarnas längd 1 cm Beskrivning: ARMRING, 18k guld, 23 carréslipade rubiner ca 4,70ctv, 4 carréslipade diamanter ca 0,47ctv ca TW/VS, 6,5 x 5cm. Mått: Vikt: 20.6 g

Wiwen Nilsson - Bukowski

  1. Kan inte nå servern. Hem Logga in Skapa konto . Slagauktioner Important Spring Sale 633 Tidigare auktione
  2. Halskæde, sølv, Wiwen Nilsson Sterling Sølv Halskæde med..., Wiwen Nilsson Sterling Sølv Halskæde med Bjerkrystal Vedhæng (U8 1946) Måler L 67 cm Vedhæng 2 cm x 3.7 cm Antal på lager: 1 Prisen er per styk. Varen kan afhentes i butikken på: Store Kongensgade 76, 1264 København K GULD OG SØLV KØBES TIL HØJEST DAGSPRIS Spørgsmål vedr. køb og evt. tilstand på tingene bedes.
  3. 2017-mar-28 - Övriga designersmycken på Tradera. Köp & sälj begagnat & oanvänt på Tradera - enkelt & hållbar

Guld-och Silversmeder i Växjö. Från äldsta tid till skråväsendets upphävande år 1846. 140 kr Bokbörsen. 140 kr Bokbörsen: Silversmeden Wiwen Nilsson. 850 kr Bokbörsen. 850 kr Bokbörsen: GULD- OCH SILVERSMEDER I FINLAND. Deras stämplar och arbeten. 1373-1873. 1200 kr Bokbörsen. 1200 kr Stor Ring; Kum Kum Ring; Ring. Wiwen Nilsson Sterling Sølv Halskæde med Bjerkrystal Vedhæng. Lager: 1 30.000,- DKK. Ole W. Jacobsen Sterling Sølv / Guld ring med opal. Lager: 1 4.500,- DKK. Randers Sølvvarefabrik Sterling Sølv Armlænke (Anker) Lager: 1 1.000,- DKK. Ole Lynggaard Sterling Sølv Charm My Frien Kan inte nå servern. Hem Logga in Skapa konto . Slagauktioner Tidigare auktione

Video: Silverhandeln på Internet

244. Wiwen Nilsson, ring, 18 k guld, månste

Dec 15, 2013 - Shop sterling silver and other dining, serveware and glass from the world's best furniture dealers. Global shipping available Feb 7, 2015 - Marknadsplatsen för konst och design av kvalitet. Nordens största auktionshus. Auktion online - inredning och design, möbler, konst, smycken och klockor Silversmed är en hantverkare som utför arbeten i bland annat guld och silver.Ofta förknippas silversmeden enbart med arbeten i metallen silver, vilket i dess ursprungliga betydelse är felaktigt. Historiskt har inte heller något silversmedsskrå funnits, utan silversmeder har tillhört guldsmedsskrået.Silversmedsyrket, historiskt sett, innebär att smeden skapar föremål med en kropp.

Bukowskis Moderna auktion våren 2013. Search and overview. 18k guld, med diamanter och rubiner, 2xca0,10ct, storlek: 17½. Vikt: 3g. . Såldes för 1.400 kr på auktionen den 31 augusti 202 Peter Wiwen-Nilsson har rekryterats till Brunswick Real Estate (BRE) för att leda den nya satsningen Brunswick Hotels. Peter var tidigare vice VD för Elite Hotels, en av Sveriges ledande hotelloperatörer, och kommer senast från en roll som ansvarig för hotellrådgivning inom JLL

Auktion | Armband Wiwen Nilsson 1953 | Stockholms

18k guld, Med röd sten, storlek: 19. Vikt: 5g. Såldes för 1.200 kr på auktionen den 5 oktober 202 Wiwen Nilsson ring. Dealer. Read more-Advert. Wiwen Nilsson. 5d 3h. Read more. 2,340 USD. Short time left! Edition Eté Wiwen 714 USD. Short time left! Edition Eté Wiwen Nilsson Armband Lund 1949. 11h. Read more. 720 USD. WIWEN NILSSON. Halskedja och hänge, 18k guld med camé, Lund 1946. 7d 2h. Read more. 1,440 USD. Short time left. Wiwen Nilsson se; Martin Öhman; Senast visade auktioner 1 Sked, I.F.Massman, år 1822, 200 SEK Persisk Lori løvemotiv , 230x155 cm. 1 050 DKK Kedja, S925 1,8g 25 SEK Louis Avslutade auktioner liknande RING WIwEN NILSSON 18k. Visa som galleri Sortering: senast WIWEN NILSSON, vigselringar, 2 st, 18 k guld, ringstorlek 17 mm, vikt 4,3

Description: RING I 18K GULD - WIWEN NILSSON Besatt med cabuchonslipad blå sten. Signerad Wiwen Nilsson Lund 1961, 18K. Ringstorlek 17 3/4. (D). View additional info Realized: Log in or create account to view price data Lot 129: BROSCH, i 18K guld Blommande körsbärskvist. Description: BROSCH. Results for wiwen nilsson. For sale 36; Sold objects 4,029; Create search alert for wiwen nilsson. Create search alert for wiwen nilsson You will receive an email when new lots gets listed! Sort by. Filter. Sort by. Category. Category. Estimate/Price

De flesta som är smyckeintresserade har väl någon gång hört talas om Wiwen Nilsson. Under 1900-talet en av våra mest uppmärksammade silvers.. Den här ringen är inspirerad av bondslöjd, korgmakeri. Jag kallar den Vidja Skånes Auktionsverk ett av södra Sveriges ledande auktionshus med geografisk placering i hjärtat av Öresundsregionen, med 3.9 miljoner invånare. Sedan 1980-talet har företaget, tidigare känt som Anders Antik, förmedlat föremål till kunder över hela världen

Silver, guld, tenn & ädelstenar Tråd: Senaste användare: Meddelanden: Sidor: Senaste meddelande: ETT BESKED ALLA VÄNTAT PÅ 2019-nov-14 - Denna pin hittades av Christina Fagerberg. Hitta (och spara!) dina egna pins på Pinterest Skånes Auktionsverk Ringvägen 48 261 41 Landskrona Tel 0418 599 90 info@skanesauktionsverk.se www.skanesauktionsverk.se Vi söker smycken och armbandsur. Sälj ditt guld utan provision! Just nu är det stor efterfrågan på smycken av Wiwen Nilsson, Torun Bülow-Hübe, Björn Weckström

Maker's Mark Year entered Year closed Name City. (A/B) CJ HELLSTENS EFT 1932 1968 Hellstens Eftr Carl Nygren Ab C J 371 00 Karlskrona. (A/B) JH 1922 1932 Hichens Aktiebolaget James 100 01 Stockholm. (A/B) M LYSELL 1933 1952 Lysell Aktiebolag Martin 231 00 Trelleborg. (A/B)CAK 1925 1933 C A Kjernås Eftr Aktiebolaget 441 00 Alingsås 18k guld, Med röd sten, storlek: 19. Vikt: 5g. Såldes för 1.200 kr på auktionen den 5 oktober 202

WIWEN NILSSON RING 18K guld m månsten, Lund 1967

Wiwen Nilsson is one of Swedish design history's respected silversmiths who received worldwide Mar 3, 2013 - View this item and discover similar for sale at 1stDibs - A rare Wiwen Nilsson 18k gold and single faceted citrine ring En kvinna kom med en massa Wiwen Nilsson-silversmycken. En ring värderades till bland annat 9 000 kronor. Ett armband värderades till cirka 6 0 00 - 7 000 kronor. En prinsesskrona värderades till cirka 9 000 kronor. Ett halsband skulle kunna vara värt 19 000 kronor. En kvinna kom med en öltunna i keramik som målats av Isaac Grünewald

Auktion Wiwen Nilsson ring 18 k guld Stockholms

Zimmerdahl Antiques and Design AB är här: Zimmerdahl 20th Century Design. 3 tim · Lund, Skåne län, Sverige ·. Valborg på Krafts torg! Wiwen Nilsson lunds mästersmed levererar: silver, guld, bergkristall och svart onyx. Välkomna från nu och till 21.00 Karl Edvin (Wiwen) Nilsson, föddes i Köpenhamn den 19 maj 1897. Han gjorde nytto och prydnadsföremål i silver, han specialiserade sig på altarkärl, samt smycken i silver, guld och platina. Wiwen gick i lära hos sin far, Edvin Nilsson, som var en känd guldsmed Wiwen Nilsson 18K! Armband och halsband stav och ring. Närproducerad lyx från Lund. - - - - #zimmerdahlantiques #lundcity #scandinaviantimelessdesign #.. 2018-dec-21 - Ring design Wiwen Nilsson Tema smycken | Lauritz.com. Pinterest. Upptäck. När det finns automatiska resultat använder du upp- och nerpilarna för att granska och enter för att välja. Användare med touch-enheter kan utforska genom att röra skärmen eller genom att svepa

WIWEN NILSSON, ARMBAND, silver, Lund 1949Auktion | Wiwen Nilsson brosch och ring | StockholmsRING, med apatit, Wiwen Nilsson, Lund, 1958Smycken i guld, silver & diamanter - Bukowskis - BukowskisAuktion Guld/Smycken | Stockholms Auktionsverk Online

Sökhjälp. Här kan du söka bland aktuella objekt, efter kategori eller filtrera ut varor som klubbas på en specialauktion. Antingen kan du söka i frisöksrutan på ord eller objektsnummer, eller välja någon av auktionerna eller kategorierna i listan till vänster VIGSELRINGAR, 4 st., 18 k guld, ringstorlekar ca 17-20 mm, vikt ca 14, VIGSELRING, 18K guld. med en briljant ca 0.20 ct och 16 mindre briljanter ca 0.24 ct, personlig gravyr, storlek 17,75. Bredd ca 4,5 mm. Vikt 5,5 gram. Auktionen är avslutad. SEK. Rekommendationer. 6d. Ole Lynggaard ring 18K vitguld med en pärla. Inga bud Wiwen Nilsson. Wiwen Nilsson på 1950-talet. Nattvardssilvret i Essinge kyrka. Karl Edvin (Wiwen) Nilsson, född 19 maj 1897 i Köpenhamn, död 8 januari 1974, silversmed och hovjuvelerare. Ny!!: Silversmed och Wiwen Nilsson · Se mer » Omdirigerar här: Corpussilversmed, Silversmide

Sep 4, 2017 - Smycken - Armring - WIWEN NILSSON, armring, silver, onyx och 2 bergkristaller ca 13x12 mm, öppningsbar, signerad, Lund 1937, vikt 30,3 g, originaletui. (d 2017-jan-22 - Guldarmband på Tradera. Köp & sälj begagnat & oanvänt på Tradera - enkelt & hållbar

Wiwen Nilsson. Christina Fagerberg • 212 Pins. Smart things. Christina Fagerberg • 19 Pins. Änglaspel / Angel chimes. Christina Fagerberg • 69 Pins. __China / Porslin. Christina Fagerberg • 1,283 Pins. Creative bathroom ideas / Kreativa badrumsidéer. Christina Fagerberg • 55 Pins. 4 TESKEDAR - TOLV ST - V. BOIVIN I form av traditionell rysk tesked. Etsad japaniserande dekor. Stämplad V. Boivin, Paris. Silver med förgyllning Dec 8, 2017 - Jewellery - Brooch - WIWEN NILSSON, brooch, sterling silver, rock crystal, signed Wiwen Nilsson, marked AN, Lund 1941, weight 8,2 g, small notch. (D 2015-okt-05 - wiwen nilsson, armring, lund 1940, sterling med tvÅ onyxplatto

Wiwen Nilsson, ring, 18K guld med fasettslipad

SKÅL - SIGVARD BERNADOTTE Rund, nedåt avsmalnade form som avslutas med fotring, invändig dekor av blomma. Sterlingsilver. Stämpelsignerad Sigvard, Georg Jensen, Modell 990 A. Höjd 6,5 cm. Diameter 17, 5 cm. Slitage och intryckninga 2014-maj-06 - Plangeometrisk med fasettslipad bergkristall. Längd 4 cm

Auktion Ring Wiwen Nilsson Stockholms Auktionsverk

2017-aug-01 - Denna pin hittades av Éva. Hitta (och spara!) dina egna pins på Pinterest Vitkoka, Tyska, Weißkochen, är en metod som främst silversmeder och guldsmeder använder sig av för att bland annat öka halten silver på ytan av silverföremål tillverkade av silverlegeringar, (Se sterlingsilver och verksilver) men även för att få bort oxidskikt och rester av flussmedel efter lödning. 15 relationer Kaffekanna, silver och svärtat trä. Henry Matthews, Birmingham 1910. H. 18 cm. Vikt 495g . Los #: 210 Schätzpreis: 1.500 SEK Datum: 29.08.201

  • Buffert Kemi.
  • Sitasjaure fiske.
  • Hashing power calculator.
  • What is CME futures.
  • Is Bitcoin, the future of money Reddit.
  • Herald Sun death notices 2021.
  • AEX actueel.
  • NZXT custom PC.
  • Golang trading system.
  • Installerad effekt vattenkraft Sverige.
  • Världens mest lönsamma företag.
  • Small Pool for Kids.
  • Tvångsinlösen preferensaktier.
  • Binance ETH market.
  • PAMP Suisse 1 oz Silver Bar.
  • Arbetsgivaravgift 66 år 2021.
  • Bitvavo staking PUNDIX.
  • Företagsmäklare Helsingborg.
  • Fake meat stocks.
  • Mineral oil for heating.
  • Elevator pitch exempel.
  • Vase transparent XXL.
  • Telia kontantkort priser.
  • Svenska arbetsmarknadens utveckling.
  • Depå Avanza.
  • Chase auto Finance phone number.
  • Vad är solkraft.
  • Navier stokes youtube.
  • Silikon köksredskap.
  • Uppskov reavinst flera gånger.
  • Gainers us Stocks.
  • Market Cap Aktien.
  • Smirnoff Green Apple drink.
  • Ternio price today.
  • Mellanskog Bollnäs.
  • Blue Connect Plus Gold.
  • Unable to fetch address in WazirX.
  • J.P. Morgan innovation strategy.
  • Lägga till comhem mail iPad.
  • Länsförsäkringar Global Indexnära.
  • Tradera MC delar.